Drewno może być suszone do dowolnej pożądanej niskiej wilgotności poprzez konwencjonalne lub słoneczne suszenie w piecu, ale w suszeniu powietrzem, wilgotność poniżej 18% jest trudna do osiągnięcia w większości miejsc.

Porównanie suszenia na powietrzu, tradycyjnego pieca i suszenia na słońcu jest podane poniżej:W konwencjonalnym suszeniu w piecu czasy suszenia są znacznie krótsze niż w słonecznym suszeniu w piecu, a następnie suszeniu na powietrzu.

Tartak – jego ogrzewanie

Oznacza to, że jeśli w grę wchodzą nakłady kapitałowe, to kapitał ten siada przez dłuższy czas, gdy używane jest osuszanie powietrza. Z drugiej strony, instalacja, eksploatacja i konserwacja pieca przemysłowego jest kosztowna.

Ponadto drewno suszone na powietrzu zajmuje miejsce, co również może kosztować. Więcej na ten temat w tartaku.

W przypadku suszenia na powietrzu, kontrola nad warunkami suszenia jest niewielka, więc nie można kontrolować szybkości suszenia.

Temperatury stosowane do suszenia w piecu zazwyczaj zabijają wszystkie grzyby i owady znajdujące się w drewnie, jeżeli do celów programu suszenia stosuje się maksymalną temperaturę suchego bulpitu powyżej 60 °C. Nie jest to zagwarantowane w przypadku osuszania powietrza.

Jeżeli suszenie na powietrzu odbywa się nieprawidłowo (na słońcu), tempo suszenia może być zbyt szybkie w suchych miesiącach letnich, powodując pękanie i rozszczepianie, a zbyt powolne w chłodnych miesiącach zimowych.

Istotne zalety tradycyjnego suszenia w piecu to większa przepustowość i lepsza kontrola wilgotności końcowej. Konwencjonalne piece i suszenie na słońcu pozwalają na suszenie drewna do dowolnej wilgotności niezależnie od warunków pogodowych. W większości dużych suszarni suszenie w piecu słonecznym i konwencjonalnym jest bardziej wydajne niż suszenie powietrzem.

Piece porównawcze są najczęściej stosowane w firmach drzewnych. Piec komorowy wypełniany jest statyczną partią drewna, przez którą przepływa powietrze. W tego typu piecach drewno pozostaje nieruchomo. Warunki suszenia są sukcesywnie zmieniane w zależności od rodzaju suszonego drewna. Ta metoda suszenia jest dobrze dostosowana do potrzeb przedsiębiorstw drzewnych, które muszą suszyć drewno różnych gatunków i o różnej grubości, w tym ogniotrwałe drewno liściaste, które są bardziej podatne na sprawdzanie i rozszczepianie niż inne gatunki.

Kantówka sosnowa mokra w tartaku

Tartak i materiały budowlane

Głównymi elementami suszenia w komorze są:

  • Komory są zazwyczaj murowane z cegły lub płyt cementowo-betonowych. Blacha stalowa lub aluminium prefabrykowane w konstrukcji dwuściennej z kanapkową izolacją termiczną, jak wełna szklana lub pianki poliuretanowe, są materiałami, które są również używane w niektórych nowoczesnych piecach do drewna. Komory murowane z cegły z tynkiem wapiennym i zaprawą od wewnątrz, malowane powłokami nieprzepuszczalnymi, są jednak szeroko stosowane i zostały uznane za zadowalające do wielu zastosowań.
  • Podgrzewanie odbywa się zazwyczaj za pomocą wymienników ciepła z parą wodną oraz rur o różnych konfiguracjach (np. rury gładkie, żebrowane (poprzeczne lub wzdłużne)) lub dużych przewodów kominowych, przez które przechodzą gorące gazy z pieca opalanego drewnem. Energia elektryczna lub gaz są wykorzystywane do ogrzewania tylko sporadycznie.